Microsoft Xbox’ı duyurduğunda, gelişen oyun piyasasında birikimini kullanarak dev pastadan  pay edinme çabasına girmişti. Xbox 360’ın çıkacağını onlar bile bilmiyordu.

Xbox, Microsoft firmasının oyun konsolu piyasasında pay sahibi olmak amacı ile ürettiği ve 25 Ekim 2001’de Kuzey Amerika’da, 22 Şubat 2002’de Japonya’da, 14 Mart 2002’de Avusturalya’da ve 16 Nisan 2002’de Avrupa’da piyasaya sürdüğü bir konsoldur. Diğer oyun konsollarının çıkış tarihleri çok eskidir; fakat Xbox, piyasaya daha yeni girmesine rağmen piyasada kendine çok iyi yer edinmiştir. Öte yandan, piyasada Playstation 2’nin kaldığı kadar uzun süre kalmamıştır.” Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Xbox

Xbox 360 ise yeni nesil (Next-gen) ilk oyun konsolu olarak 27 Kasım 2005’te piyasaya sürüldü. Yeni nesil konsollar PC(Personal Computer – Bilgisayar)’lere göre daha ucuz ve grafik kalitesi olarak daha üst seviyelerde yarışa başlamışlardı. Xbox 360 ve Playstation 3 oyun konusunda PC’ler ile yarışsalar da aslında yeni nesil konsollar da PC tabanlılardı. Aradaki fark bilgisayarların geniş kullanım alanlarına yordukları sistem kaynaklarını, oyun konsollarının amaçları doğrultusunda sadece oyunlarda kullanmasıdır. Örneğin bilgisayarınızla aynı anda müzik dinleyip, Internette gezip, oyun oynayıp, dosya indirebilirken oyun konsolları sadece oyun veya medya oynatımı yapabiliyor.

Konsol Savaşları

Bilgiler bilgiler bilgiler, şimdi gerçekler.

Ülkemizde Sony Playstation 1-2-3 ve gelecek modelleri resmi olarak satılmakta, fakat Microsoft Xbox ve Xbox 360’ı resmi olarak Türkiye’de satmamakta. Bazı ithalatçılar tarafından garantili ve kaçak olarak ülkemizde de Xbox 360 satılmakta.

Oyunlar ve Oyun Piyasası

Playstation resmi ithalat ile satıldığından neredeyse tüm teknoloji mağazalarında konsolu ve oyunlarını bulabilirsiniz. Oyunları BluRay formatında olsa da (Xbox DVD-DL kullanmaktadır.) oyun fiyatları 49-159 TL arasında satılmakta.

Xbox 360 ile ilgilenen kitle sayesinde ülkemizde de Playstation kadar olmasa da Xbox 360 konsolunun ve oyunlarının satışları mevcuttur. Xbox 360 oyunları da 39-159 TL arasında satılmaktadır.

Kitle tahmini tecrübem ve Sahibinden.com ilan satışlarına bağlıdır. Bugün itibariyle;

“Konsol > PlayStation 3”

aramanızda 1.606 ilan bulundu.

“Konsol > Xbox 360”

aramanızda 671 ilan bulundu.

 

Korsan Oyunlar

Not: Bu yazı korsan oyunları ve oyuncuları desteklemek/yargılamak üzerine yazılmamıştır.

Korsan oyunlar bilgisayarlarda olduğu gibi oyun konsollarında da yaygındır.

Bilgim Xbox 360 üzerine olduğundan piyasayı Xbox a göre yorumladım.

İlk olarak konsollara takılan modchipler (modification chip, değişiklik çipi) aracılığıyla konsolların CD/DVD vb. medyalardaki koruma modülleri atlanarak herhangi bir medyaya yazılan oyunların çalıştırılmaları sağlanmıştır.

Daha sonra ise özellikle Xbox 360 serilerine çip takmaktansa Dvd sürücüsünün iç yazılımı (firmware, FW diye bahsedilir) değiştirilerek chip takılmadan işlem yapılması sağlanmıştır.

Günümüzde konsol üreticileri çeşitli önlemlerle bu girişimleri engellemeye çalışsa da sektörü bir dev haline getiren yine konsol üreticileri olmuşlardır.

Modchip üreticileri günümüzde Dvd sürücüsü yazılımlarını değiştirmek için çeşitli yöntemlere sahipler. Mesela aşağıdaki kart Dvd sürücüsünün fabrikada üretilirken yüklenen yazılımını kırmak üzere hazırlanmıştır.(Dvd kartının orijinal halinde karta veri yüklenirse çip kendini kilitleyerek hata vermeye programlanmıştır.)

Modchip üreticilerine bu da yetmemiş ve Xbox 360 üzerinde bulunan RGH (Reset Glitch Hack) açığı ile, sistem yeniden başlatılırken ön bellekteki kodların okunup düzenlenebilmesi, Xbox 360 üzerinde farklı işletim sistemi kurmaya kadar gitmiştir.

Modchip üreticileri günümüzde kendi düzenleme kartlarını ürettirecek kadar büyümüş, güncel olarak en az 3 ürün ile 20 ürüne kadar piyasada ürünü bulunan devler haline gelmişlerdir.

Ortalama olarak bilgisayar oyunlarındaki korsan kullanım oranı (Ubisoft oyunları için %95 dese de) yaklaşık %75-80 oranındayken, konsollarda ise bu oran %55-60 arasındadır.

Konsol satışlarına oranla chip üreticilerinin tahmini kazançları;

Worldwide sales figures (Dünya çapında satışlar)

  1. Wii – 96.56 million as of 30 June 2012
  2. Xbox 360 – 67.2 million as of 31 March 2012
  3. PlayStation 3 – 63.9 million as of 31 March 2012

Xbox 360 – 67.2 milyon, yaklaşık 7 yıldır satışta. Son yıl satışları 10 milyon olarak düşünüldüğünde modchipler yaklaşık 30$, Dvd rom kartları yaklaşık 50$.

10milyon konsolun yarısının korsan oyuna elverişli olduğunu düşünürsek, 40$*5.000.000= Yıllık en az 200.000.000$ lık bir chip satışı yapılıyor diyebiliriz. Bu işi yapan gruplar tahmini olarak 20-30 kişilik gruplar ve Çin’deki tesislerde kendi çip tasarımlarını fason olarak ürettiriyorlar. Yıllık karları da tahmini olarak 150-170 milyon $.

Korsan Stratejiler

Modchip üreten ve yazılımlarını sunan gruplar şu anda Microsoft’un 15574 numaralı en güncel dashboardu için bir çözüme sahipler, son güncelleme RGH 2.0 denilen yöntemin elde ettiği verileri şifreliyor (RC4 şifrelemesiyle). Muhtemelen bu çözümü Xbox 360’ın geleneksel sonbahar güncellemesinden sonra yayınlayacaklar çünkü Microsoft’un bu yeni yöntemi engellemesi çip üreticilerini mutlu etmeyecektir.

Ayrıca Microsoft’un sürekli Dvdrom değiştirmesi yüzünden daha karlı ve evde bile yapılabilecek kart değişim işlemine yoğunlaşıyorlar. Halihazırda kırılamayan güvenlikli(aslında o da kırıldı) Lite-On 1175 DG-16D5S’nin kırıldığının ve değiştirilmiş yazılımın test edildiğini duyuran çip üreticileri, bayileri aracılığıyla sattıkları kartların ön siparişte olduğunu ve kartın ön siparişte 60$ gibi bir fiyatla satılacağını açıkladılar.

 

Ayrıca en meşhur grup olan Team Xecuter yakında Playstation 3 için de korsan yazılımlar çıkartacağını açıkladı.

Sonuç olarak Korsan Piyasası öyle bir konumda ki ön sipariş alıyorlar, birbirlerini polise şikayet ediyorlar(iddalara göre).

Ülkemizdeki gelir durumu dikkate alındığında İngiltere ve Türkiye’de aynı fiyatlarda satılan oyunların asla çok satmayacağı da acı bir gerçek olarak kalmaya devam edecektir.
Asgari Ücret Karşılaştırması