WordPress‘i sitenize kurdunuz, herhangi bir ayar yapmadınız ve spam yorumlar sitenize yağmaya başladı. Ben de dahil birçok kullanıcı WordPress Spam Engelleme konusunda arayışta. Kullanıcıların okurken lanet ettiği Captcha olmadan! Çözümü aşağıda, kolay gelsin.

WordPress Spam Engelleme – Çözümü

Anti-Spam adındaki WordPress eklentisi kur ve unut olarak çözüm sunuyor. Sitenize yönetici olarak giriş yapın, Eklentiler’e tıklayın ve Yeni Ekle ye tıkladıktan sonra Anti-Spam’i yükleyin (İlk çıkan sonuç yanlış olabilir, aşağıda gösterdiğim eklentiyi yükleyin). Yükleme sonrasında aktifleştirmeniz yeterli.
Wordpress Spam Engelleme

Eklentinin geliştiricisi, “Eklentiyi kurduktan sonra wordpress yöneticisi hesabınızdan çıkış yapıp, bir ziyaretçi gibi, yorum yazıp eklentiyi test edin.” diyor. Ben de test etmenizi öneririm.

Eklentinin uzman kullanıcılar için herhangi bir ayarı yok, eklentinin çalışma mantığı ise şöyle, yorum alanında kullanıcının göremediği 2 alan oluşturuyor, ilk alan yıl diğer alan ise boş. Kullanıcı 2 alanı görmese bile sayfada çalışan Javascript bu alanlardan ilkini dolduruyor diğer alanı boş geçiyor.

Sistem üzerinde oluşturduğu yük ise minimum düzeyde.

Eklenti sayfası: http://wordpress.org/plugins/anti-spam/