WordPress Nedir?

Wordpress Logosu - WordPress Nedir?

WordPress Logosu – WordPress Nedir?

WordPress nedir? ‘den önce WordPress’in ne kadar kullanıldığına bakarsa, önemini de anlayabiliriz.

Herkesin web sitesi yapabildiği (!) ülkemizde adını sık sık duyduğunuz, duymasanız da şu anda olduğu gibi gezindiğiniz WordPress ile oluşturulmuş 75,047,199 (yazıyı yazarken) web sitesi şu anda yayındadır. (Aslında gerçek sayı değildir, benim blogum gibi birçok blog bu istatistikte yer almamakta. Nedeni ise gereken istatistik eklentisinin kurulmaması.)

Peki WordPress Nedir?

İyi bir websitesi veya blog oluşturmak için kullanabileceğiniz bir web yazılımıdır. WordPress ücretsiz ve paha biçilemezdir.

Bu tanım WordPress’in www.wordpress.org isimli web sitesindeki açıklamasının çevirisidir.

Benim tanımım ise,

WordPress ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, giriş seviyesinden uzman seviyesine kadar kullanıcılarına hitap edebilen, takıldığınız herhangi bir noktada ücretsiz yardım alabileceğiniz, Internet üzerindeki en basit kullanıma sahip İçerik Yönetim Sistemidir.

 Neden bu kadar popüler? WordPress Nasıl kullanılır?

WordPress’in asıl kullanım amacı, Internet kullanıcılarının herhangi bir web tasarım aracı kullanmadan yazı yazabildikleri blog sayfalarına sahip olabilmeleridir.

Wordpress kayıt sayfası - WordPress nedir

http://tr.wordpress.com/ adresinden hemen kayıt olabilirsiniz.
Email adresi
Kullanıcı Adı
Parola
Şifreniz gibi çok basit bilgilerinizi verdikten sonra yazmaya başlayabilirsiniz.

WordPress kayıt sayfası – WordPress nedir

Tabiki bazı seçenekler, www.isminiz.com, daha fazla dosya alanı, reklamsız site, gibi seçenekler için ek ücret talep edilmekte.

WordPress’i kendiniz kurmak isterseniz,

WordPress açık kaynak kodlu, php ile mysql altyapılarını kullanan bir yazılım olduğundan Linux hostunuzda da kullanılabilmektedir. tr.wordpress.org adresinden kurulum dosyalarını indirip kendiniz kurabilirsiniz. Eğer mevcut sitenizde kullanmak istiyorsanız benim tavsiyem, tüm dosyalarınızı yedekleyip ana dizinde kurulum gerçekleştirmenizdir, yoksa ilk kullanım için birkaç problemle karşılaşabilirsiniz.

 Destek mi istiyorsunuz?

WordPress’in açık kaynak kodlu olması dünya üzerindeki tüm kullanıcılar tarafından kullanılmasını ve sorun yaşayan kullanıcılara destek verilen, gördüğüm en kapsamlı destek platformlarından birine sahip olmasını sağlamakta.

Türkiye’deki kullanıcıların yayın yaptığı resmi WordPress Türkiye websitesi http://www.wp-tr.org/ ise pek güncellenmemekte. Yazıyı yazarken WordPress’in son sürümü 3.8.1 Türkçe olarak indirilmeye hazır fakat WordPress Türkiye sitesinin blogunda 3.5 sürümü ile ilgili haberler yer almakta.

Ama en büyük yardımcınız Google da Türkçe destek için arama yaptığınızda benim gibi bir çok webmasterın detaylı anlatımlarına, kısayollara ve yaşanan birçok problem için çözümlerine ulaşabilirsiniz.