Android İşletim Sistemini anlatmadan biraz eski teknolojiden bahsetmek gerekli.

İlk telefonumu hatırlamaya çalıştım da Motorola’ydı galiba, Alcatel de olabilirdi. 3 satır renksiz ekranı, cılız ekran ışığı ve titreşim özelliği bile olmayan bir telefondu.

Sonra Nokia 3310 almıştım, içinde oyun vardı, inanılmazdı, anteni de yoktu…

Nokia 3310

Nokia 3310

Daha sonra reklamlarda gördüğüm mp3 çalabilen Nokia 5510 aldım, qwerty klavyesi vardı. Ne günlerdi…

Şimdi ise Çinli bir marka olan Huawei’nin Ideos X5 olarak tanınan Android İşletim Sistemli akıllı telefonunu kullanmaktayım.

Ideos X5, diğer adı ise U8800

Ideos X5, diğer adı ise U8800

Akıllı telefon kelimesi smartphone dan gelse de bu telefonlar aslında pek zeki-akıllı değiller. Piyasanın egemen markası Nokia beğenilen işletim sistemini ufak tefek güncelleştiriyordu ta ki Steve Jobs gibi bir dahi Iphone’u dünyaya sunana dek.

Iphone dokunmatikti, daha önceden dokunmatik diye satılan basmatik ekranlı telefonlara benzemiyordu, kullanıcı istediği gibi yazı yazabiliyor, mesaj atabiliyordu. Ama Iphone’un en büyük yeniliği ve günümüzde markayı tamamlayan en önemli şey olan İşletim Sistemi kusursuza yakındı. IOS Iphone’un işletim sistemiydi ve kullanıcıların Facebook, Twitter vb. için wap/mobil sitelere yönlendirilmesi yerine küçük uygulamalar ile hızlı işlem yapabilmelerine imkan tanındı.

İşte bu diğer üreticiler için çok büyük bir problem vardı. Apple geliştirdiği IOS işletim sistemini onlara kullandırtmıyordu, ve imdatlarına Apple’ın rakibi Microsoft yetişecek gibi gözükse de bu da başarılı olamadı.

 

Akıllı cep telefonu piyasasında sadece uygulama üreticisi olan Google bir anda üreticiler ile birlikte Android İşletim Sistemi’ni geliştirmeye başladığını açıkladı. Üreticileri hafife almamak gerekir ki onlar Open Handset Alliance adı altında gözükse de- HTC, Dell, Intel,Motorola, Qualcomm, Texas Instruments, Samsung, LG, T-Mobile,Nvidia gibi sektörün küçümsenmeyecek firmalarındandı.


Android’in ilk tanıtım videolarından…

Peki neden Android?

Basit bir sebebi var, bedava.

İndirip kendi Android işletim sisteminizi düzenleyebilirsiniz.

Uygulama geliştirmek için dahi olmanıza gerek yok.

Uygulamalarının büyük bir çoğunluğu da ücretsiz.

Üreticilere maliyeti, kendi geliştirme takımı kurmalarından daha avantajlı.

Arkasında Google servisleri var.

Mesela mesaj yazmak istiyorsunuz fakat dokunmatik ekran ile aranız iyi değil, dokunmatik klavyeden mikrofon simgesine basıyorsunuz ve konuşuyorsunuz (Türkçe desteği var) konuşmanız yazıya dökülüyor(internet erişimi gerekiyor) ve göndere bastığınızda mesajınız gidiyor.

 

Android İşletim Sistemi 4.0

Android İşletim Sistemi 4.0